Få mest muligt ud af pladsen

Få mest muligt ud af din køleopbevaring

Når du lejer en kølecontainer / frysecontainer fra TITAN, har du sikkert planer for, hvad du vil gøre med hver en kvadratcentimeter i dem.

At nedkøle en køle-/frysecontainer til temperaturer så lave som -75 °C kræver energi – noget som alle virksomheder i Danmark holder øje med lige nu. Så det giver god mening at bruge dit kølerum så effektivt som muligt.

For at hjælpe dig med hurtigt at se, hvad der er muligt i vores individuelle køle-/frysecontainere og i vores modulære Arctic SuperStore, viser plantegningerne herunder, hvor mange EUR-paller (også kendt som europaller), der kan være i et udvalg af dem.

Du kan se flere plantegninger i galleriet øverst på siden, hvor du kan vælge model (f.eks. ArcticBlast) og størrelse (f.eks. 40-fods) og herefter bladre i billedgalleriet, hvor du får vist plantegninger med både EUR-paller og rullebure.

Reoler kan også være en effektiv måde at udnytte pladsen i en køle-/frysecontainer på. Læs mere om vores reoler til leje og salg.

Brancher

Skræddersyet kølelager til krævende brancher

Overhold alle regler og deadlines med risikosikrede containere – overvåget, valideret og understøttet døgnet rundt.

Retail-and-supermarket_blue Detailhandel og supermarkeder
Supermarkeder og detail
Pharmaceuticals_blue Pharmaceuticals_white
Medicinal
Food-and-beverages_blue Fødevarer og drikkevarer
Føde- og drikkevarer
Events og catering Events og catering
Events og catering
Cold-chain-logistics_blue Cold-chain-logistics_white
Kølelogistik
Sundhedsvæsen og offentlig service Sundhedsvæsen og offentlig service
Sundhedsvæsenet
Industrial_blue Industrial_white
Industri og produktion
Agriculture_blue Agriculture_white
Landbrug
Technology_blue Technology_white
Teknologi
ArcticStore 20 fods paller Euro top dimensioner

ArcticStore

I vores signaturmodel kan der være mellem fire og 22 EUR-paller, afhængigt af hvilken størrelse du vælger (20-fods ArcticStore er vist her). Se flere plantegninger øverst på siden Læs om ArcticStore

ArcticBlast 20 fods paller Euro top dimensioner

ArcticBlast

God luftcirkulation er afgørende i vores ArcticBlasts. Derfor kan der være lidt færre EUR-paller i dem (20-fods ArcticBlast er vist her). Se flere plantegninger øverst på siden.

Læs om ArcticBlast

ArcticSuperStore 20 fods paller Euro top dimensioner

Arctic SuperStore – lille/medium

Størrelsen på en Arctic SuperStore er skræddersyet til dit behov – og er bygget af containere på 20 og 40 fod. Her ser du en SuperStore bygget af tre 20-fods ArcticStores.

Læs om SuperStore

ArcticSuperStore 40 fods paller Euro top dimensioner

Arctic SuperStore – large

Her ser du 10 af vores 40-fods ArcticStores side om side – med plads til hele 260 EUR-paller. Vi kan altid skræddersy en SuperStore til dig. Du bestemmer størrelsen. 100 %.

Læs om SuperStore

Download vores ArcticStore brochure

Brochure med alle detaljerne om vores køle-/frysecontainere

Temperaturspænd, størrelser og specifikationer. Du finder alle detaljerne om vores store udvalg inden for køle/frys i brochuren her. Den åbner automatisk, når du klikker.

Se alle detaljerne

call_lady

I tvivl om noget?

Hvis du har spørgsmål, er vi klar med svar. Du er altid velkommen til at ringe eller skrive til os og få rådgivning eller et godt tilbud.

Intet spørgsmål er hverken for stort eller lille. Vi glæder os såmænd bare til at hjælpe dig.

Få svar her

Certifikater

  • ISO Certifikat 9001 TITAN Containers
  • ISO Certifikat 14001 TITAN Containers
  • CE Certifikat TITAN Containers
  • HACCP Certifikat
  • Certifikat for god distributionspraksis
Se aktuelle tilbud